Twoja organizacja pracuje z dziećmi?

Sprawdź, czy działa zgodnie z prawem i przygotuj ją do nowych obowiązków, które nałożyła na nią Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie dzieci (tzw. "ustawa Kamilka").

Ważny obowiązek organizatora loterii fantowej

Po nowelizacji w 2018 roku Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, tylko nieliczne fundacje i stowarzyszenia będą “instytucjami obowiązanymi” w rozumieniu ustawy, na których ciąży szereg dość dolegliwych (choć w praktyce ograniczających się do papierologii) obowiązków. Dla znakomitej większości fundacji i stowarzyszeń jedynym obowiązkiem, który ustawa na nie nakłada jest obowiązek zgłaszania “beneficjentów rzeczywistych” w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, co z kolei jest obowiązkiem bardzo łatwym do spełnienia (nawet jeśli w przypadku fundacji samo ustalenie “beneficjenta rzeczywistego” może wydawać się niełatwe).

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w katalogu “instytucji obowiązanych” wymienia jednak, między innymi, „podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych”. Charytatywna loteria fantowa jest grą losową, zapytałam więc w Ministerstwie Finansów, w ramach którego funkcjonuje Generalny Inspektor Informacji Finansowej, o obowiązki organizacji prowadzących loterie fantowe.

Czy stowarzyszenie organizujące charytatywną loterię fantową jest instytucją obowiązaną w rozumieniu przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Charytatywne loterie fantowe są grami losowymi uregulowanymi w Ustawie o grach hazardowych, a art. 2 ust 1 punkt i Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu wśród instytucji obowiązanych wymienia m.in. „podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach”. Czy taki zapis oznacza, że każdy organizator charytatywnej loterii fantowej organizowanej zgodnie z przepisami Ustawy o grach hazardowych jest instytucją obowiązaną w rozumieniu Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i dotyczą go wszystkie przewidziane obowiązku przewidziane w ustawie dla instytucji obowiązanych?”

Ustawodawca w Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nadał również status podmiotu obowiązanego podmiotom prowadzącym działalność w zakresie gier losowych (…) – bez względu na formę prawną prowadzonej przez taki podmiot działalności. Podsumowując powyższe, stwierdzić należy, iż w świetle Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu obowiązek przekazywania określonych informacji będzie ciążył (…) na każdym podmiocie prowadzącym działalność w zakresie gier losowych.

Ministerstwo Finansów

Jest to bardzo ważne stanowisko dla wszystkich organizatorów loterii fantowych, zachęcam do zapoznania się z przepisami dotyczącymi Ustawy o przeciwdziałania praniu pieniędzy i wynikającymi z niej obowiązkami organizatora.

Scroll to Top
Skip to content