Twoja organizacja pracuje z dziećmi?

Sprawdź, czy działa zgodnie z prawem i przygotuj ją do nowych obowiązków, które nałożyła na nią Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie dzieci (tzw. "ustawa Kamilka").

Obowiązki organizacji pracującej z dziećmi

Jeśli Twoja organizacja prowadzi działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi – obowiązuje ją “ustawa Kamilka”. Poznaj swoje obowiązki.

Co musisz wiedzieć pracując z dziećmi

Ustawa o zapobieganiu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie dzieci (tzw. “ustawa Kamilka”) nakłada na każdą organizację pracującą z małoletnimi szereg nowych obowiązków mających zagwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, z którymi organizacja ma kontakt, niezależenie od celu i formy tego kontaktu. 

Weryfikacja personelu

Każda osoba dopuszczona do kontaktu z małoletnimi musi być zweryfikowana w tzw. “rejestrze pedofilów” i Krajowym Rejestrze Karnym – a czasami także w ich zagranicznych odpowiednikach.

Wdrożenie standardów

Każda organizacja pracująca z niepełnoletnimi musi wdrożyć wewnętrzne standardy ochrony dzieci, szczegółowo opisujące procedury zapewniające im bezpieczeństwo.

Zgłaszanie naruszeń

W przypadku podejrzenia przestępstwa na szkodę małoletniego organizacja ma obowiązek  interweniować. Musi także reagować w przypadku krzywdy niebędącej przestępstwem.

Czego się dowiesz na szkoleniu

W zależności od potrzeb i oczekiwań, a także od czasu przeznaczonego na szkolenie, może się ono ograniczać tylko do obowiązków nałożonych na organizacje przez “ustawę Kamilka”, lub wykraczać poza nie, obejmując także inne aspekty pracy z dziećmi i młodzieżą. 

1.

Weryfikacja personelu

Jak weryfikować niekaralność personelu w tzw. “rejestrze pedofilów”, Krajowym Rejestrze Karnym i ich zagranicznych odpowiednikach.

2.

Wdrożenie standardów

Jak opracować standardy ochrony dzieci dostosowane do specyfiki organizacji. Co trzeba wziąć pod uwagę. Jak wdrożyć, komunikować i egzekwować przyjęte standardy.

3.
Zgłaszanie naruszeń

Co zrobić w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przestępstwa ze strony personelu, bliskich, rówieśników. Kiedy i w jaki sposób należy interweniować.

4.
Wykorzystanie wizerunku

Jak zgodnie z prawem wykorzystywać wizerunek małoletnich i dlaczego lepiej tego unikać. O czym pamiętać, co brać po uwagę. Użyteczne alternatywy.

5.

Przetwarzanie danych

Jak przetwarzać dane osobowe dzieci i niepełnoletniej młodzieży zgodnie z RODO. Podstawy prawne przetwarzania danych w zależności od celu przetwarzania.

6.

Ochrona interesów dziecka

Pozostałe aspekty pracy z małoletnimi – podmiotowe traktowanie, prawa autorskie do prac dziecka, potrzeby organizacji a żywotne interesy małoletniego.

Szkolenie i co dalej?

Jeśli jednorazowe szkolenie nie wystarczy i potrzebujesz dodatkowego wsparcia w dostosowaniu swojej organizacji do wymogów ustawy, możesz skorzystać z pomocy w opracowaniu szytych na miarę standardów i doradztwa w ich wdrażaniu, w tym w wewnętrznym szkoleniu personelu i wolontariuszy.  

Scroll to Top
Skip to content